تاریخ ارسال:ي, 1394/07/26 - 15:06 شناسه: 82

آثار و برکات تربت امام حسین سلام الله علیه

نویسنده/ سخنران: 
فضیلت و آثار و برکاتى که براى تربت حسینى است ، براى هیچ تربتى و قطعه اى از قطعات زمین نیست . خاک کربلا قطعه اى از بهشت است که خداوند قادر متعال به واسطه قدردانى از یک فداکار در راه دین که تمام هستى خود را فدا کرده ، در آن خاک، برکت و فضیلت و شفا قرار داده

آثار و برکات تربت امام حسین سلام الله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین ...

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن ...

==========================

دســت ببــر بــر آسمان ،تا مگر از دعای تــــو

یا نگــرم بــه مــاه رخ ، یا شنوم صــدای تــــو

روی به هر طرف کنی ، نور دو دیــــده منــی

پای به هر کجا نهی ، قلب من است جای تـو

من که رخت ندیده ام ، دل رود از دو دیـده ام

وای بــر آنکــه بنگــرد ، بــر رخ دلـربــای تـــو

أیــن معــز اولیــاء ، یــوســف فاطمــه بیـــــا

تــا ببــرد دل از همــه ، روی خـدانمــای تـــو

ای بـوجـود قــائمه ، چشم و چراغ فاطمــــه

بیــا کـه سایه افکند ، بر سر مـــا لــوای تـــو

============================

سخنرانى پیرامون تربت سیدالشهدا (ع)

 

سجده بر خاک تو شایسته بود وقت نماز

اى که از خون جبینت به جبین آب وضوست

==========================

فضیلت و آثار و برکاتى که براى تربت حسینى است ، براى هیچ تربتى و قطعه اى از قطعات زمین نیست . خاک کربلا قطعه اى از بهشت است که خداوند قادر متعال به واسطه قدردانى از یک فداکار در راه دین که تمام هستى خود را فدا کرده ، در آن خاک، برکت و فضیلت و شفا قرار داده است .

قال الصادق علیه السلام : ألا إن أرض کربلا أرض الجنة

 

کربلایش قطعه اى از جنت است

باب نور و باب لطف و رحمت است

 ===================================

اما در اینکه چرا تنها این خاک داراى چنین ویژگیها و آثار و برکات است؟ باید گفت : هر چیزى که در این عالم ، شرافت ظاهرى و یا معنوى پیدا مى کند، یا به خاطر انتساب آن به خداوند سبحان و شرافت ذاتى است، و یا به خاطر وقوع امر خارق العاده و مهمى است که به آن شرافت و برکت داده است .

=================================

در تربت کربلاى سیدالشهدا (ع) هر دو امر محقق شده است ، زیرا خاک کربلا بنا بر روایاتى ، هم شرافت ذاتى و خدا دادى ، و هم امر عظیم و واقعه اى مهم در آنجا واقع گردیده که آن شهادت حسین بن على (ع) و یاران وفادارش مى باشد ، لذا داراى فضیلت و آثارى خاص است .

============================

آمده است که چون بر قبر امام حسین (ع) آب بستند، پس از چهل روز آب فرو نشست و اثر قبر محو گردید، یکى از اعراب بنى اسد آمد و از خاک قبضه قبضه برداشت و بویید تا بر قبر حسین رسید، و چون او را مى بوسید گریه مى کرد و مى گفت : پدر و مادرم به فدایت ، چه اندازه خوشبویى که قبر و تربت تو چنین خوشبو است ، سپس شروع کرد به سرودن :

 

خواهند نهان سازند قبرش زحبیبش

خوشبویى خاک قبر گردیده دلیلش

 =============================

و اما آثار و برکاتى که مى توان براى تربت پاک حسینى برشمرد عبارتنداز:

1- تأثیر تماس اعضاى بدن با تربت

یکى از آثار و برکات تربت سیدالشهدا (ع) این است که متبرک نمودن بدن و صورت با آن تربت شریف تأثیر معنوى زیادى بر انسان خواهد گذاشت ، از این رو از بعضى بزرگان دین و امامان معصوم نقل شده که بعد از نماز ، بدن و صورت خویش را با مهر کربلا متبرک مى کنند. و نیز دستور داده اند که قبل از خوردن تربت جهت شفا گرفتن، آن را بوسیده و با اعضاى بدن تماس داده شود.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «خداوند متعال تربت جدم حسین (علیه السلام) را شفاى هر درد، و ایمنى از هر خوفى قرار داده است؛ پس هرگاه یکى از شما خواست از آن خاک تناول کند، ببوسد و آن را به چشم گذارد و بر سایر اعضاى بدنش تماس دهد...» ( 1 )

=========================

2- سجده بر تربت

یکى دیگر از برکات و آثار خاک مزار امام حسین (علیه السلام) این است که سجده بر آن تربت پاک حجابهاى ظلمانى را کنار زده و در توجه حق تعالى به نمازگزار مؤثر است . امام صادق (علیه السلام) در این باره مى فرماید: «همانا سجود بر تربت حسین (علیه السلام) حجابهاى هفتگانه را پاره مى کند» ( 2 )

===========================

لازم به ذکر است که مراد از «حجاب» در کتاب و سنت ، همان حجابهایى است که بین بنده و خالق حایل شده و او را از شهود خداوند محجوب مى سازد که در مرحله اول، حجابهاى ظلمانى و در مرحله دوم ، حجابهاى نورانى بر طرف مى شود اما مراد از حجابهاى هفتگانه ، ظاهراً حجابهاى ظلمانى است . سجده بر تربت حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) این خاصیت را دارد که در صورت معرفت به حق حضرت و ولایت او، حجابها را دریده و راهگشاى وصول به کمالات انسانى باشد.

 

سجـــده بر خاک سرکوى تو آرند خلایـــــــق

جان فداى تو که هم قبله و هم قبله نمایى

================================

و اما در خصوص اینکه در میان شیعه معمول است از خاک مقدس کربلا یعنى تربت کنار قبر سیدالشهدا (علیه السلام) خاک برداشته و با آن مهر درست کرده و غالباً در نماز، به آن سجده مى کنند بدین خاطر است که از خاک زمین بوده و به تمامى خاکها مى توان سجده کرد، و از طرفى خاک کربلا به لحاظ شهادت امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفایش شرافت پیدا کرده است ، به طورى که اهل بیت (علیهم السلام) نیز به ما فرموده اند در هر نمازى که سجده بر تربت کربلا باشد خداوند آن نماز را به خاطر آن حضرت قبول مى کند. چنانکه حضرت صادق (علیه السلام) از خاک کربلا درون کیسه اى ریخته و در سجاده همراه داشت، در هنگام نماز آن کیسه را باز مى کرد و بر آن سجده مى نمود.

==============================

3- شفا یافتن

از جمله آثار و برکات قطعى تربت پاک سیدالشهدا (علیه السلام) شفا بودن آن براى دردها و آلام انسان است . روایاتى که دلالت بر این امر دارند به سه دسته تقسیم مى شوند:

دسته اول: روایاتى است که شفا بودن را براى تربتى که از خود قبر شریف برداشته شود مخصوص کرده است ،چنانکه امام صادق (علیه السلام) فرمود: «به درستى که نزد سر حسین (علیه السلام) تربت سرخى است که شفاى هر دردى غیر از مرگ مى باشد( 3 )

دسته دوم : روایاتى است که با تعبیرات مختلف توسعه اى از بیست ذراع تا پنج فرسخ و یا ده میل را براى آن قائل است . چنانکه امام صادق (علیه السلام) فرمود: «حریم مزار حسین (علیه السلام) پنج فرسخ از چهار جانب قبر است » ( 4 )

دسته سوم : روایاتى است که به طور مطلق جنبه شفا بودن تربت را مطرح نموده اند . چنانکه امام صادق (علیه السلام) فرمود: «خاک مزار امام حسین (علیه السلام) براى هر دردى شفاست». ( 5 )

تا شفــا بخشد روان و جســـــم هر بیمـــــار

را در حریم وصل خود خاک شفا دارد حسین

======================

و نیز امام رضا (علیه السلام) فرمود: «خوردن گل، مانند خوردن مردار و خون و گوشت خوک، حرام است مگر گل مزار حسین (علیه السلام) ، بدرستى که در آن شفاى هر درد و امنیت از هر ترسى است» ( 6 )

============================

حکایت:

عالم زاهد پرهیزگار حجةالاسلام و المسلمین مرحوم آقاى حاج شیخ محمد حسن عالم نجف آبادى قدس سره نقل فرمودند: «من در زمان مرجعیت مرحوم آیة الله آخوندى خراسانى (ره) که در نجف اشرف مشغول تحصیل بودم مریض شدم و این بیمارى مدتى طول کشید و پرستارى مرا بعضى از طلاب در همان حجره مدرسه بر عهده داشتند . پس از چندى بیمارى من به قدرى شدید شد که اطبا از شفا یافتنم مأیوس شدند و دیگر براى معالجه ام نیامدند، و من در حال تب شدید گاهى بیهوش مى شدم و گاهى به هوش مى آمدم.

یکى از رفقا که مرا پرستارى مى کرد شنیده بود که عالم زاهد مرحوم آیة الله آقاى حاج على محمد نجف آبادى قدس سره مقدارى از تربت اصلى حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) را دارد. او به منزل معظم له رفته و از وى خواسته بود که قدرى از آن تربت را بدهد که به من بخورانند تا شفا یابم. ایشان فرموده بود : من به قدر یک عدس تربت دارم و آن را گذاشته ام که بعد از مرگم در کفنم بگذارند . آن آقا ناراحت شده و گفته بود : حالا که ما از همه جا مأیوس شده و به شما پناه آورده ایم شما هم از دادن تربت خوددارى مى کنید؟ این بیمار در حال احتضار است و مى میرد.

مرحوم آیة الله آقاى حاج على محمد، دلش به حال بیمار سوخته و قدرى از آن تربت که از جان خودش عزیزترش مى داشت به آن شخص داده بود . تربت را با آب مخصوصى که وارد شده در آب حل کرده و به حلق من ریخته بودند . من که در حال بیهوشى به سر مى بردم ، ناگهان چشمان خود را باز کرده و دیدم رفقا اطراف بسترم نشسته اند ، خوب دقیق شدم و آنان را شناختم و قصه تربت را که به حلقم ریخته بودند برایم شرح دادند.

کم کم در خود احساس نیرو و نشاط کردم و حرکتى به خود داده نشستم ، دیدم نشاط بیشترى دارم برخاستم و ایستادم ، و چون یقین کردم که به برکت ترتبت مقدس امام حسین (علیه السلام) شفا یافتم حال خوشى پیدا کردم و به رفقا گفتم : از شما خواهش مى کنم که از حجره بیرون بروید، چون مى خواهم زیارت عاشورا را بخوانم رفقا از حجره بیرون رفتند و من درب حجره را بستم و بدون احساس ضعف با آن حال خوشى که قابل و صف کردن نیست مشغول خواندن زیارت حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) شدم » ( 7 )

آرى ، شفاى بیماران به وسیله تربت آن حضرت یکى از برکاتى است که خداوند متعال در عوض شهادت امام حسین (علیه السلام) به وى عطا فرموده است . 

تربتت راز شفاى همه درد است حسین

تن و جان را نبود مثل تو آگـــــاه طبیــب

============================

4- تأثیر کام برداشتن اطفال با تربت

کام برداشتن اطفال با تربت امام حسین (علیه السلام) موجب ایمنى کودک مى شود چنانکه امام صادق (علیه السلام) فرمود:

«کام فرزندانتان را با تربت حسین (علیه السلام) باز کنید که آن امان است » ( 8 )

===============================

5- تأثیر تربت حسین ، همراه جنازه

صاحب کتاب «مدارک الاحکام» مى نویسد: در زمان حضرت صادق (علیه السلام) زن زاینه اى بود، بچه هایى که از زنا بدنیا مى آورد در تنور مى انداخت و مى سوزانید. وقتى که مرد، پس از غسل و کفن او را به خاک سپردند ، اما زمین جنازه اش را بیرون انداخت .جاى دیگر او را دفن کردند باز زمین او را نپذیرفت تا سه مرتبه ، آنگاه مادرش به امام صادق (علیه السلام) متمسک شد: اى پسر پیغمبر به فریادم برس.

فرمود: کارش چه بود ؟ عرض کردند زنا و سوزاندن بچه هاى حرامزاده . فرمود: هیچ مخلوقى حق ندارد مخلوقى را بسوزاند، سوزاندن به آتش مخصوص خالق است عرض کرد حالا چه کنم؟ فرمود: مقدارى از تربت حسین (علیه السلام) با او در قبر بگذارید . تربت حسین (علیه السلام) امان است . همراهش گذاشتند زمین او را پذیرفت.

===========================

در توقیع مبارک حضرت حجة بن الحسن (عج الله تعالی فرجه الشریف) نیز اذن داده شده است . یکى از شیعیان به حضرت (در زمان غیبت صغرى توسط نایب خاص حضرت ) مى نویسد: آیا جایز است ما تربت حسین (علیه السلام) را با میت در قبر بگذاریم ، یا با تربت حسین روى کفن بنویسیم؟

حضرت در پاسخ مرقوم مى فرمایند: هر دو کار پسندیده است . البته باید رعایت احترام تربت بشود . مهر یا تربت، مقابل یا زیر صورت میت باشد ، بلکه به برکت خاک قبر حسین (علیه السلام) قبر میت محل امنى از هر بلا و آفت و عذابى گردد. ( 9 )

=========================

6- تسبیح تربت

از حضرت صاحب الزمان (عج الله تعالی فرجه) روایت شده که فرمود: «هر کس تسبیح تربت امام حسین (علیه السلام) را در دست گیرد و ذکر را فراموش کند، ثواب ذکر براى او نوشته مى شود».( 10 )

و امام صادق فرمود:«یک ذکر یا استغفار که با تسبیح تربت حسین (علیه السلام) گفته شود برابر است با هفتاد ذکر که با چیز دیگر گفته شود» ( 11 )

===============================

السلام علیک یا ابا عبدالله

سال ها سالهای ماتم توست

ماه ها تا ابد محرم توســـــت

غم تو آتشی است عالم سوز

داغ تو تازه میشود هـــــــر روز

کربلای تو عالم است حسین

لحظه هایت محرم است حسین

به هـــــلال محرمت سوگنـــــد

به دم و صاحب دمت سوگند

به دل ازسنان دریده تـــــــــو

به سر از قفا بریده تـــــــــــو

به تن روی خاک عریانـــــــت

به شهیدان عید قربانــــــــــت

همه جا پر ازاین نداست حسین

که علمدار تو خداست حسین

===========================

شیخ صدوق نقل میکند:امام صادق علیه السلام فرمود :

چهار هزار فرشته از آسمان فرود آمدند تاهمراه حسین علیهالسلام بجنگند اما به آنهااجازهجنگ دادهنشد برگشتند تا ازخدارخصت گیرند و هنگامی کهباز فرود آمدند امام حسین کشته شده بود آ«ها اینک آشفته و پریشان کنار قبر حسین علیه السلام هستند و تاروز رستاخیزبر او میگریند و دئیسشانفرشته ای است که به او منصور گویند

این گریه ملائکه ساکن کربلا است امام هر روز و هرشام حرم امام حسین زائرینی دارد که کنار قبر او گریه میکنند هر صبح و هر شام بر مصیبت جدش حسین اشک میریزد

ولاندبن علیک صباحا و مساءا

جان ما به قربان اول زائری که وقتی رسید کنار بدن پاره پاره ، اول نیزه شکسته ها و شمشیر شکسته ها و سنگها را کنار زد و ناله کرد

 

 

`


74 وسائل الشیعه , شیخ حر عاملى , ج 4 ص 1033

2- کافى , مرحوم کلینى , ج 4 ص 588

3- کامل الزیارات , ابن قولویه , ص 272

4- مکارم الاخلاق , طبرسى , ج 1 ص 360

5- کافى , مرحوم کلینى , ج 1 ص 360

6- تهذیب الاحکام , شیخ طوسى , ج 6 ص 74

7- نقل از کتاب سید الشهدا آیت الله شهید دستغیب , ص 166

8- وسائل الشیعه , شیخ حر عاملى , ج 4 ص 1033

9- وسائل الشیعه , شیخ حر عاملى , ج 4 ص 1033

10- بحارالانوار , علامه مجلسى , ج 44 ص 280

11- نقل از کتاب درسى که حسین (ع ) به ما آموخت شهید هاشمى نژاد, ص 451

 

کلمات کلیدی: 
Fill in the blank.