تاریخ ارسال:ش, 1395/07/17 - 20:35 شناسه: 648

عصر ظهور در کلام امام باقر علیه ‏السلام

امام باقر علیه السلام
پیشواى پنجم علیه السلام در توصیف یاران حضرت مهدى علیه السلام که در زمان غیبت، خود را براى شرکت در قیام جهانى آن حضرت آماده مى کنند، به ابو خالد کابلى فرمود: «من به گروهى مى نگرم که در آستانه ظهور از طرف مشرق زمین به پا مى خیزند. آنان به دنبال طلب حق ...

عصر ظهور در کلام امام باقر علیه السلام
 
امامان معصوم علیهم السلام به جهت اهمیت مسئله مهدویت و غیبت دوازدهمین حجت الهى، در فرصت‌هاى مناسب از عصر ظهور سخن گفته و شیعیان را با نشانه ها، علائم و ویژگی‌هاى دولت کریمه حضرت قائم علیه السلام آشنا ساخته اند.

این آگاهی‌ها و اطلاع رسانى آن ستارگان هدایت موجب شده است که اهل ایمان و منتظران حکومت عدل حضرت مهدى علیه السلام بیش از پیش امیدوار و دلبسته آن عصر گشته، نسل‌هاى بعدى را نیز با این فرهنگ مأنوس کنند.

منتظران مژده باد:

امام باقر علیه السلام در گفتارى امیدآفرین و نشاط  بخش به منتظران حقیقى آن حضرت مژده مى دهد که:
«یَأْتِى عَلَى النّاسِ زَمانٌ یَغِیبُ عَنْهُمْ اِمامُهُمْ فَیاطُوبى لِلثّابِتِینَ عَلى اَمْرِنا فِى ذلِکَ الزَّمانِ اِنَّ اَدْنى ما یَکُونُ لَهُمْ مِنَ الثّوابِ اَنْ یُنادِیَهُمُ الْبارِى ءُ عَزَّ وَ جَلَّ عِبادِى آمَنْتُمْ بِسِرّى وَ صَدَّقْتُمْ بِغَیْبى فَأَبْشِرُوا بِحُسْنِ الثَّوابِ مِنّى(1) ؛
بر مردم زمانى مى آید که امامشان از منظر آنان غایب مى شود. خوشا به حال آنان  که در آن زمان در امر [ولایت] ما اهل‌بیت ثابت قدم و استوار بمانند! کمترین پاداشى که به آنان مى رسد، این است که خداى متعال خطابشان مى کند و مى فرماید: بندگان من! شما به حجت پنهان من ایمان آوردید و غیب مرا تصدیق کردید. پس بر شما مژده باد که بهترین پاداش من در انتظارتان است.»

آن  گاه امام باقر علیه السلام ادامه داد: «خداوند متعال به خاطر ارج گذارى به چنین منتظران راستینى به آنان مى فرماید: شما مردان و زنان، بندگان حقیقى من هستید. رفتار نیک و شایسته تان را مى پذیرم و از کردار ناپسندتان عفو مى کنم و به خاطر شما سایر گنهکاران را مى آمرزم و بندگانم را به خاطر شما با باران رحمت خود سیراب و از آنان بلا را دفع مى کنم. اى عزیزترین بندگان من! اگر شما نبودید، عذاب دردناک خود را به مردم نافرمان نازل مى کردم.»(2)

یاران وفادار:

پیشواى پنجم علیه السلام در توصیف یاران حضرت مهدى علیه السلام که در زمان غیبت، خود را براى شرکت در قیام جهانى آن حضرت آماده مى کنند، به ابو خالد کابلى فرمود: «من به گروهى مى نگرم که در آستانه ظهور از طرف مشرق زمین به پا مى خیزند. آنان به دنبال طلب حق و ایجاد حکومت الهى تلاش مى کنند. بارها از متولیان حکومت اجراء حق را خواستار مى شوند، امّا با بى اعتنایى مسئولین مواجه مى شوند. وقتى که وضع را چنین ببینند، شمشیرهاى خود را به دوش مى نهند و با اقتدار و قاطعیت تمام در انجام خواسته شان اصرار مى ورزند تا این که سردمداران حکومت نمى پذیرند و آن حق طلبانِ ثابت قدم، ناگزیر به قیام و انقلاب مى گردند و کسى نمى تواند جلوگیرشان شود. این حق جویان وقتى که حکومت را به دست گرفتند، آن را به غیر از صاحب الامر علیه السلام به کس دیگرى نمى سپارند. کشته هاى اینها همه از شهیدان راه حق محسوب مى شوند.»

در اینجا امام باقر علیه السلام به ابو خالد کابلى جمله اى زیبا فرمود که مى تواند نصب العین همه منتظران لحظات ظهور باشد.
آن حضرت فرمود: «اَما اِنِّى لَوْ اَدْرَکْتُ ذلِکَ لاَءَسْتَبْقَیْتُ نَفْسى لِصاحِبِ هذَا الاْءَمْرِ(3) ؛ مطمئنا بدان! اگر من آن روزگاران را درک کنم، جانم را براى فداکارى در رکاب حضرت صاحب الامر علیه السلام تقدیم مى دارم.»

استقامت یاوران:

امام پنجم علیه السلام در مورد استقامت و استوارى یاران حضرت مهدى علیه السلام به آیه اى از قرآن استناد کرد و در تفسیر آیه «فَاِذا جاءَ وَعْدُ اُوْلهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمَ عِبادا لَنا اُولى بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ وَ کانَ وَعْدا مَفْعُولاً»(4) ؛ «هنگامى که نخستین وعده فرا رسد، گروهى از بندگان پیکارجوىِ خود را بر ضد شما برمى انگیزیم [تا شما را سخت درهم کوبند و براى به دست آوردن مجرمان] خانه ها را جستجو مى کنند و این وعده اى است قطعى.» فرمود: «این بندگان پیکارجو و مقاوم که به طرفدارى از حق به پا مى خیزند، همان حضرت قائم و یاران وفادار او هستند.»(5)

چشم به راه ظهور:

از منظر امام باقر علیه السلام در عصر غیبت، چشم به راه ظهور حضرت مهدى علیه السلام بودن و انتظار حکومت آل محمد صلى  الله  علیه  و  آله را کشیدن از عبادات شایسته و برتر محسوب مى شود. آن گرامى به نقل از وجود مقدس رسول اکرم صلى  الله  علیه  و  آله فرمود:
«اَفْضَلُ الْعِبادَةِ انْتِظارُ الْفَرَجِ(6)؛ انتظار [پیروزى و] فرج [آل محمد صلى  الله  علیه  و  آله] از برترین عبادات محسوب مى شود.»

جهان در آستانه ظهور:

در آستانه ظهور حضرت مهدى علیه السلام اوضاع جهان به بدترین وضع خود مى رسد و ظلم و ناعدالتى، تبعیض، تضییع حقوق دیگران به بدترین وضع خود تبدیل شده و مردم از هر کس و حکومتى ناامید گردیده، به دنبال روزنه امید و نداى عدالتى مى گردند که آنان را از آن منجلاب ستم و از چنگال زورمداران و مستکبران نجات بخشد. مردم چنان از دست دروغگویان فتنه انگیز و فرصت طلب به تنگ مى آیند که شب و روز آرزوى قیام منادى عدالت را در سر مى پرورانند. حضرت امام باقر علیه السلام فضاى تاریک جهان قبل از ظهور را این گونه بیان مى کند:
«لا یَقُومُ الْقائِمُ اِلاّ عَلى خَوْفٍ شَدیدٍ مِنَ النّاسِ وَ زَلازِلَ وَ فِتْنَةٍ وَ بَلاءٍ یُصیبُ النّاسَ وَ طاعُونٍ قَبْلَ ذلِکَ وَ سَیْفٍ قاطِعٍ بَیْنَ الْعَرَبِ وَاخْتِلافٍ شَدیدٍ بَیْنَ النّاسِ وَ تشْتیتٍ فى دینِهِمْ وَ تَغْییرٍ فى حالِهِمْ حَتّى یَتَمَنَّى الْمُتَمَنّى الْمَوْتَ صَباحا وَ مَساءً مِنْ عِظَمِ ما یَرى مِنْ کَلْبِ النّاسِ وَ اَکْلِ بَعْضِهِمْ بَعْضا(7)؛

حضرت قائم علیه السلام قیام نمى کند، مگر در حال ترس شدید مردم و زلزله ها و فتنه و بلایى که بر مردم فرا رسد و قبل از آن، گرفتار طاعون مى شوند. آن گاه شمشیر برنده میان اعراب حاکم مى شود و اختلاف میان مردم و تفرقه در دین و دگرگونى احوالشان به اوج مى رسد؛ به  گونه اى که هر کس بر اثر مشاهده درنده خویى و گزندگى اى که در میان برخى از مردم نسبت به بعضى دیگر به وجود مى آید، صبح و شام آرزوى مرگ مى کند.» امام آن گاه افزود: «وقتى که یأس و ناامیدى تمام مردم را فرا گرفت و دیگر از هر جهت خود را در بن بست احساس کردند، امام غائب علیه السلام قیام مى کند.»

اقتدار حضرت مهدی علیه السلام:

براى اجراء عدالت و گسترش مساوات در جامعه اسلامى لازم است که موانع عدالت را از میان برداشت و راه آن را هموار کرد؛ زیرا اصحاب زر و زور و تزویر و کسانى که از در هم ریختگى جامعه در راه ترویج فساد و انحراف بهره مى برند، هرگز از عدالت و برنامه هاى عادلانه راضى نخواهند بود و با توسل به هر شیوه اى در مسیر احقاق حقوق مردم سنگ اندازى خواهند کرد. بنابراین، یکى از مهم ترین ویژگی‌هاى زمامداران عادل قاطعیت و صلابت در مقابله با دشمنان داخلى و خارجى است. امام زمان علیه السلام نیز با اقتدار کامل مخالفین اسلام و دشمنان عدالت را سرکوب خواهد کرد.

امام باقر علیه السلام مى فرماید: «لَیْسَ شَأْنُهُ اِلاّ بِالسَّیْفِ(8) ؛ آن حضرت (در سرکوب دشمنان قسم خورده اش) فقط شمشیر را مى شناسد.»
او در قاطعیت همانند جدّش رسول خدا صلى  الله  علیه  و  آله عمل خواهد کرد و به خیانتکاران، کافران و عوامل داخلى دشمن اجازه هیچ گونه توطئه اى نخواهد داد.

شباهت حضرت به پیامبران:

حضرت باقر علیه السلام درباره شباهت حضرت مهدى علیه السلام به پیامبران الهى مطالبى فرموده و درباره تشابه حضرت خاتم الاوصیاء به حضرت پیامبر اکرم صلى  الله  علیه  و  آله فرموده است:
«وَ اَمّا مِنْ مُحَمَّدٍ صلى  الله  علیه  و  آله فَالْقِیامُ بِالسَّیْفِ وَ تَبْیینُ آثارِهِ ثُمَّ یَضَعُ سَیْفَهُ عَلى عاتِقِهِ ثَمانِیَةَ اَشْهُرٍ فَلا یَزالُ یَقْتُلُ اَعْداءَ اللّهِ حَتّى یَرْضَى اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ(9)؛
و امّا [شباهت حضرت مهدى علیه السلام] به پیامبر اکرم صلى  الله  علیه  و  آله قیام با شمشیر است [که دشمنان لجوج را از میان برمى دارد] و آثار آن حضرت را آشکار مى کند. آن گاه هشت ماه به صورت مسلّح و آماده به سر مى برد و همواره با دشمنان خدا مبارزه مى کند تا این که خداوند راضى شود.»

بانوان در دولت مهدوی:

بدون تردید بانوانِ شایسته و متعهد در دولت آن حضرت جایگاه ارزشمندى دارند. نقش زن در آن زمان همانند زنان صدر اسلام، فراخور حال آنان و نسبت به موقعیت ویژه شان خواهد بود؛ یعنى همان رسالتى که یک زن مسلمان طبق آیین اسلام به دوش گرفته است، در عصر ظهور نیز به آن پاى بند خواهد بود. آنچه از روایات بر مى آید، آن است که عده اى از کارگزاران آن حضرت از بانوان ارجمند هستند. جابر بن یزید جعفى از یاران نزدیک امام محمد باقر علیه السلام به نقل از آن حضرت فرمود:
«وَ یَجِى ءُ وَاللّهِ ثَلاثُ مِائَةٍ وَ بِضْعَةَ عَشَرَ رَجُلاً فیهِمْ خَمْسُونَ امْرَأَةً یَجْتَمِعُونَ بِمَکَّةَ عَلى غَیْرِ میعادٍ(10)؛
به خدا سوگند! 313 نفر یاران مهدى علیه السلام مى آیند که پنجاه نفر از آنان زن مى باشند و بدون هیچ گونه وعده قبلى در شهر مکه گرد هم جمع مى شوند.»

روایت دیگرى در این زمینه از ام‌سلمه، همسر رسول خدا صلى  الله  علیه  و  آله از طریق اهل سنت نقل شده است که پیامبر اکرم صلى  الله  علیه  و  آله در آن گفتار با اشاره به عصر ظهور و اجتماع یاران حضرت مهدى علیه السلام در اطراف آن حضرت مى فرماید:
«یَعُوذُ عائِذٌ فِى الْحَرَمِ فَیَجْتَمِعُ النّاسُ اِلَیْهِ کَالطَیْرِ الْوارِدِ الْمُتَفَرِّقَةِ حَتّى یَجْتَمِعَ اِلَیْهِ ثَلاثُ مِائَةٍ وَ اَرْبَعَةَ عَشَرَ رَجُلاً فِیهِ نِسْوَةٌ ...؛
(در زمان ظهور) پناه خواهى به حرم خداوند در مکه پناهنده مى شود. مردم همانند کبوتران از هر سو به جانب او رو مى آورند تا این که سیصد و چهارده نفر که عده اى از آنان زن هستند، دور او را مى گیرند.» و ادامه داد: «و از همان  جا خروج مى کنند و بر تمام ستمگران و اعوان و انصارشان پیروز مى گردند و عدل را آن  چنان در روى زمین برقرار مى سازند که زندگان آرزو مى کنند که اى کاش مرده هایشان نیز از طعم آن عدالت مى چشیدند!»(11)

مخالفین دولت مهدوی:

سران جبهه باطل معمولاً افرادى خودخواه، متکبر، صاحب صفات ناپسند انسانى هستند که در مقابل حق خودنمایى مى کنند. آنان چنان در منجلاب فساد و گناه غوطه ورند که انسان‌هاى حق طلب و جلوه هاى فضیلت را خطرناک ترین دشمنان خویش قلمداد مى کنند. به همین جهت، تمام تلاش‌هاى خود را براى نابودى آیین حق و رهبران الهى به کار مى گیرند. اما خداوند طبق سنت پایدار خود همواره حق را پیروز گردانیده و دشمنانش را مأیوس و مغلوب کرده است.

قرآن مى فرماید:«یُرِیدُونَ أَن یُطْفِئُواْ نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَهِهِمْ وَ یَأْبَى اللَّهُ إِلآَّ أَن یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْکَرِهَ الْکَـفِرُونَ»(12)؛
«(مخالفین حق)مى خواهند نور خدا را با دهان‌هاى خود خاموش کنند، ولى خدا جز این نمى خواهد که نورش را کامل کند؛ هر چند کافران را خوش نیاید.»

در عصر ظهور، تلاش‌هاى زیادى صورت مى گیرد تا از استقرار حکومت قائم آل محمد صلى  الله  علیه  و  آله جلوگیرى شود، اما آن حضرت به لطف و مدد الهى، تمام موانع را از میان برمى دارد. سفیانى یکى از دشمنان سرسخت حضرت مهدى علیه السلام است.

امیرمؤمنان على علیه السلام در مورد جنایات وى به کوفیان فرمود: «بدا به حال کوفه! سفیانى چه جنایاتى در آنجا انجام مى دهد! به حریم شما تجاوز مى کند، کودکان را سر مى برد و ناموس شما را هتک مى کند.»(13)

امام ‌باقر علیه السلام درباره ویژگی‌هاى این دشمن سرسخت حضرت مهدى علیه السلام فرمود: «اگر سفیانى را مشاهده کنى، در واقع پلیدترین مردم را دیده اى. وى داراى رنگى بور و سرخ و کبود است. هرگز سر به بندگى خدا فرو نیاورده و مکه و مدینه را ندیده است.»(14)

امام باقر علیه السلام مى فرماید: «گویا من سفیانى (سرکرده دشمنان حضرت امام عصر علیه السلام) را مى بینم که در زمین‌هاى سرسبز شما در کوفه اقامت گزیده، ندا مى دهد که هر کس سر یک تن از شیعیان على علیه السلام را بیاورد، هزار درهم پاداش اوست. در این هنگام، همسایه به همسایه دیگر حمله مى کند و مى گوید: این شخص از شیعیان است. او را مى کشد و هزار درهم جایزه مى گیرد.»(15)

شیصبانى نیز یکى دیگر از سران جبهه باطل در عصر ظهور است. او از دشمنان کینه توز اهل‌بیت علیهم السلام و حضرت مهدى علیه السلام مى باشد. ریشه اش به بنى عباس مى رسد و شخصى بدکردار، شیطان صفت و گمنام است. امام باقر علیه السلام به جابر جعفى فرمود: «سفیانى خروج نمى کند، مگر آن که قبل از او شیصبانى در سرزمین عراق خروج مى کند. او همانند جوشیدن آب از زمین، یکباره پیدا مى شود و فرستادگان شما را به قتل مى رساند. بعد از آن در انتظار خروج سفیانى و ظهور قائم علیه السلام باشید.»(16)

دجّال نیز فتنه گرى کذّاب و فریبنده است که موجى از آشوب و فتنه به پا مى کند و بسیارى را با دسیسه هاى شیطانى اش مى فریبد. چشم راست او ناپیداست و نام اصلى اش صیف بن عائد است. او ادعاى خدایى مى کند. در سحر و جادو، زبردست و در فریب مردم، مهارت عجیبى دارد. شیطان صفتان به اطراف او گرد مى آیند.

اما طبق مشیت الهى و سنت تغییرناپذیرش همچنان که در طول تاریخ همواره به اثبات رسیده است، اهل باطل همچون کف روى آب نابود شدنى هستند و حضرت مهدى علیه السلام نیز با غلبه بر سران کفر و فتنه و نفاق طومار زندگانى دشمنان فضیلت و کمال را درهم مى پیچد و بساط عدل و داد و انسانیت را در روى زمین مى گسترد.

پی‌نوشت‌ها:

1.کمال الدین، ج 1، ص 330.
2.همان.
3.غیبت نعمانى، ص 273.
4.اسراء / 5.
5.تفسیر عیاشى، ج 2، ص 281.
6.بحارالانوار، ج 52، ص 125.
7.همان، ص 230.
8.همان، ص 354.
9.کمال الدین، ص 329.
10.بحار الانوار، ج 52، ص 222.
11.معجم احادیث المهدى علیه السلام ، ج 1، ص 501/ المعجم الاوسط، ج 5، ص 334.
12.توبه / 32.
13.یوم الخلاص، ص 93.
14.بحارالانوار، ج 52، ص 354.
15.بحار الانوار، ج 52، ص 215.
16.غیبت نعمانى، ص 302.

کلمات کلیدی: 
Fill in the blank.