تاریخ ارسال:پ, 1397/06/15 - 01:56 شناسه: 163

زیبایی های کربلا

کربلا
(إنی توکلت علی الله ربی و ربکم) سیل مشکلات در محاصره اقتصادی آب، در محاصره نظامی هفتاد و دو نفر در محاصره سی هزار نفر، خودش را نباخت توکل کرد. و از ملائکه و طائفه جن و موجودات دیگر درخواست کمک نکرد.............

قسمت اشعار و  تشرف:حجت الاسلام والمسلمین عدالت

بخش متن :حجت الاسلام والمسلمین قرائتی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین ...

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن ...

من کیم تا تو بیایی به سر بالینم                                 چه کنم  راه نجاتی نبود جز اینم

بر من آنقدر توان بخش که در بستر مرگ                      خیزم از جا و به پیش قدمت بنشینم

کاش صد بار به هر لحظه بمیرم هر روز                        تا گل روی تو را در دم مردن بینم

هرچه تو جود کنی باز به تو محتاجم                           عادتم گشته گدائی چه کنم من اینم

هرگز آن قدر ندارم که شوم مسکینت                         این شرف بس که به مسکین درت مسکینم

تشرف:

آقا میرزا هادی بجستانی میگوید: از خادم و اذان گوی مدرسه سامرا پرسیدم این چند سالی که در جوار این ناحیه مقدسه به سر برده ای آیا معجزه ای مشاهده کرده ای؟

گفت بلی پنچ سال قبل شب جمعه ای وارد صحن مطهر شدم در پله های پشت بام همیشه قفل است آنرا باز کردم و از پله ها بالا رفتم تا به فضای پشت بام رسیدم در فلان محل هفت نفر از سادات را دیدم که رو به قبله نشسته اند و بزرگواری که عمامه سیاهی بر سر مبارک داشت مانند امام جماعت جلوی آنها نشسته بود من پشت سر ایشان قرار گرفته بودم از یکی سئوال کردم ایشان کیستند؟

گفت : این بزرگوار حضرت صاحب الزمان علیه السلام است و ما نماز صبح را به ایشان اقتدا میکنیم مشهدی ابوالقاسم گفت من از هیبت نام مبارک آن حضرت یاریا ماندن نداشتم لذا روانه سمت مقابل شدم و بالا رفتم صبح که طالع شد اذان گفتنم و وقتی به زیر آمدم در فضای بام هیچ کس را ندیدم (عبقری الحسان/78)

زیبائی‌های کربلا چیست؟

(ما رأیت إلا جمیــــلا) من در کربلا جز زیبایی ندیدم،

 ما از کربلا هر چی می‌بینیم تشنگی و دود و عطش است آنها سختی هایش است اما گاهی توی سختی زیبائی است

یعنی یک خانمی که توی آشپزخانه زحمت می‌کشد سخت است اما توی همین سختی برایش لذیذ است

 درد زایمان سخت است اما همین سختی را زنها آرزو می‌کنند که بچه دار شوند آنهایی که بچه دار نمی‌شوند یک وزنه بردار یک وزنه‌ای را که بلند می‌کند خیلی سخت است به او فشار می‌آید اما همین وزنه برداشتن برایش لذیذ است یعنی زیبائی‌ها در لابلای سختی هاست

شرکت در کنکور سخت است وزنه برداشتن سخت است زایمان سخت است عمل جراحی سخت است دویدن سخت است بالا رفتن از کوه سخت است منتهی لابلای سختی‌ها زیبائی است ما می‌خواهیم زیبائی‌ها را بگوئیم.

اخلاص در حرکت و تلاش زیبائی‌ها:

1- اخلاص

درباره امام حسین (علیـــه الســـلام) داریم که می‌گوید:

(دعوت إلی الله) دعوتت بسوی خدا بود (وفیت لله) برای خدا وفا کردی (قمت لله) برای خدا قیام کردی (جاهدت فی سبیل الله) در راه خدا جهاد کردی.

امام حسین (علیـــه الســـلام) موج انداخت برای خدا قیام کرد خدا کار او را بر موج قرار داد امام خمینی نمی‌خواست که موج ایجاد کند می‌خواست که به وظیفــﺔ شرعی‌اش عمل کند منتهی حرکت الهی او ایجاد موج کرد اصل موج به خودی خود ارزشی ندارد ما باید برای خدا قیام کنیم

گاهی وقتها مثلاً شما توی یک جلسه‌ای نشسته‌ای بعد می‌بینی که در این جلسه دارند حرفهای بدی می‌زنند جلسه گناه است برای اینکه فکر می‌کنی خدا از نشستن شما راضی نیست بلند می‌شوی و می‌روی منتهی وقتی بلند شدی و رفتی ممکن است جلسه به هم بخورد و موجی هم ایجاد بشود اما شما به قصد موج این کار را نکردی.

حضرت امام می‌فرمود من رفتم مکه کتاب بخرم از کتابفروشی کتاب را خریدم تا رفتم به او پول بدهم صدای اذان بلند شد پول را نگرفت گفتم پول را بگیر گفت مگر نمی‌بینی که اذان است وقت اذان معامله ممنوع است گفتم بابا این پول را بگیر گرفتن پول دو ثانیه طول می‌کشد گفت نه، باشد برای بعد خوب عمل یک کتابفروش در مکه در مغز امام ایجاد موج می‌کند بعد امام می‌آید اینرا نقل می‌کند در زندگی خودش هم چه بسا تحت تاثیر قرار می‌گیرد گاهی یک حرکت ایجاد موج می‌کند

کسانی که در تاریخ ایجاد موج کرده‌اند و موج آنها هم ثابت مانده است اینها هیچکدام برای هوی و هوس ایجاد موج  نکردند.

 ابراهیم ایجاد موج کرد تبر برداشت رفت توی بتخانه و بت‌ها را کوبید آتش افتادن ابراهیم ایجاد موج بود. حضرت ابراهیم مامور می‌شود که بچه‌اش را بخواباند چاقو بگذارد تا چاقو را گذاشت خدا گفت نمی‌خواهم کشته بشود می‌خواستم دل از بچه بکنی دیدم دل کندی آفرین این حرکت ایجاد موج کرد الان همه حاجی‌ها که گوسفند می‌خوابانند به یاد ابرهیم گوسفند می‌کشند.

ما باید به فکر خدا باشیم آنوقت کار خدایی را خدا به آن برکت می‌دهد نباید حساب کنیم یک خانه‌ای بسازم که هر کس می‌آید یک سوت بکشد این خانه‌ای ما به قصد جلوه می‌سازیم این خانه‌ها فکر می‌کنیم که به قصد ایجاد موج است در دل افراد فحش می‌دهند می‌گویند از کجا آورده؟ می‌خواهد چه کند؟ چقدر غافل است؟ کی چی، در کنار این کاخ‌ها چه فقرایی هستند،

 یک موتور سوار چرخ جلویش را بلند میکند به اصطلاح  تک چرخ می‌زند یا می‌رود؟ خب این توی دنیای خیال ذهن‌ها را به خودش متوجه می‌کند، توی دنیای خیال هر کس او را می‌بیند می‌گوید این الان می‌افتد و خون ریزی مغزی می‌کند یک خانواده‌ای را فلج می‌کند خودش را هم بدبخت می‌کند یعنی عقلا به او فحش می‌دهند عقلا کارش را توبیخ می‌کنند ولی توی دنیای خودش دارد ایجاد موج می‌کن.

یک خانمی که خودش را آرایش می‌کند و می‌آید توی خیابان به نظر خودش همه چشم‌ها به او هستند  یک جوانی میگفت: آقا من این دخترهایی که توی خیابان آرایش می‌کنند را نمی‌خواهم کسی که می‌خواهد که نگاهش کنند یک افرادی هم به او نگاه می‌کنند و وقتی به او نگاه کردند معلوم نیست که حالا چه جوری می‌شود من می‌خواهم دختری بگیرم که کسی به او نگاه نکرده باشد یا حداقل به او نگاه کرده باشد یا اگر نگاه به او کرده‌اند به قصد لذت نگاهش نکرده باشند یعنی این دختر به نظر خودش با این لباس آمد ایجاد موج کرد

اجمالاً رمز اینکه کربلا موج افتاد آن خلوص بود.

2- تشکر از نعمت‌های الهی

تشکر از خداوند، بعضی از این سرداران و بزرگانی که توی جبهه بودند و الان شیمیایی هستند یا شهید شده‌اند با آنها که مصاحبه می‌کردند می‌گفتند الحمدلله رب العالمین، هر کاری کردند که شکایت کند شکایت نکرد.
(اللهم إنی احمدک) خدایا من تو را حمد می‌کنم (علی أن اکرمتنا بالنبوه علمتنا القرآن) به ما کرامت دادی به ما قرآن یاد دادی (فهمتنا فی الدین) دین را به ما فهماندی،

اینها جزو مقتل ابی مخنف است، درست است که ما تکه تکه شدیم بدنمان سوراخ سوراخ شد اما کرامت داریم علم قرآن داریم فهم دین داریم آنکه سوراخ شد پوست بدنم شد اما دین و عزت من سوراخ نشد.
یک دعا داریم که می‌گوید

(لا تجعل مصیبتنا فی دیننا) مصیبت من را در دینم قرار نده،

شخصی از یک بزرگواری مشورت کرد یا استخاره کرد برود فلان سفر گفت نرو . اما  رفت و سود خوبی پیدا کرد برگشت گفت آقا شما گفتی نرو اما ما رفتیم و پولدار هم شدیم آقا گفت خوب شما توی این سفر یادت هست که فلان روز نمازت قضا شد؟ گفت بله، گفت کل سود تو به نماز قضایت نمی‌ارزد گاهی وقتها آدم دروغ می‌گوید یک چیزی هم گیرش می‌آید اما چه از دست داد و چه گرفت؟ باید دید که چی دادیم و چی گرفتیم.
یک کسی هر جا می‌رسد راحت می‌خورد انگار مال پدرش است بعد هم می‌گوید خدا خلق کرده پهلوی خودش فکر می‌کند که خوشرویی است اما وقتی مردم به او نگاه می‌کنند می‌گویند بردار قایم کن الان می‌آید و می‌خورد

گاهی یک بازاری فکر می‌کند تاریخ را به روزی بزند که به جمعه بیفتد که بانک‌ها تعطیل بشود یک روز هم یک روز است خوب وقتی دو تا چک‌اش را به جمعه انداخت می‌گوید مواظب باش که چک را به چه تاریخی می‌نویسد تاریخ را تطبیق کن ما گاهی فکر می‌کنیم که زرنگی است اما اعتبارمان و زرنگی‌مان سخاوتمان. . . بدن تکه تکه شد علم قرآن فهم دین اینها مهم است.

3- صداقت در گفتار و عمل

هماهنگی گفتار و رفتار: فطرت هر انسانی بدش می‌آید که گفتار و رفتار از هم جدا باشد

(قلت صادقا قتلت صدیقا)

حسین جان حرف که می‌زنی راستش را می‌گویی شهید شدی (صدیقا) یعنی کسی که حرفش و قلبش و مغزش و عملش ظاهرش و باطن‌اش یکی باشد، بیان صداقت دارد هماهنگی خیلی زیبا است شما کسی را که ظاهر و باطن‌اش یکی است می‌گویی من اینرا خیلی دوست دارم این همین است که هست پس و پیش ندارد تاب ندارد هر انسانی از آدم صادق خوشش می‌آید

4- استقلال در عقیده و عمل

 جو ناپذیری: آمدند پهلوی پیغمبر گفتند آقا چی می‌خواهی؟ پول می‌خواهی به تو پول می‌دهیم می‌خواهی ازدواج کنی، بهترین دخترهای مکه را به تو می‌دهیم پُست می‌خواهی؟ می‌خواهی تو را کلیددار کعبه کنیم فرمود خورشید را یک دست من بدهید و ماه را در دست دیگر دست از هدفم برنمی دارم اینطور نیست که عقربک روح من با پول بالا و پائین برود.

در جلسه‌ای که آیت الله  العظمی صافی در آن جلسه بودند برای افتتاح آن جلسه سرود جمهوری اسلامی زده شد همه بلند شدند آیت الله صافی گفت حالا بلند شدن به احترام سرود خوب است اما حالا من پیرمرد نمیتوانم  . نشست، چون پایش هم درد می‌کند در همان جلسه یک کسی مقاله خواند توی مقاله‌اش دو بار اسم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) را برد با زحمت خودش را بلند کرد و ایستاد همه نشسته بودند این تنهایی بلند شد این پیرمرد دو بار به سختی بخاطر امام زمان بلند شد گفت من برای امام زمان بلند شوم ثواب دارد پیرمرد ذره‌ای جو او را تکان نمی‌دهد همه نشسته‌اند این تنهایی بلند شد همه بلند شدند این تنهایی نشست.

 قرآن می‌فرماید حسین جان!

(لم تأخذک) نگرفت تو را (فی الله) در راه خدا (لومـــة لائم)

یعنی ملامت ملامت کنندگان در تو اثر نکرد.

 از امام شنیدیم که فرمود والله نترسیدم با اینکه جو یک جوی بود که همه می‌ترسیدند

 این جو ناپذیری خیلی مهم است نه اینکه خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو سیگار بده بکشیم برویم تریاک بیاوریم این فیلم را ببینیم بابا همه فُکلی شدند ما هم فکلی می‌شویم بابا مهریه پانصد سکه است ما چی کمتر از پانصد سکه داریم؟ یک کسی آمده بود  می‌گفت والله من حاضرم دخترم را به چهارده سکه بدهم به فامیل بدهم  حاضرم دخترم را به چهارده سکه بدهم داماد را قبول دارم پسندیده‌ام اما همه می‌گویند همه فامیل چند صد سکه می‌گویند ما چی از او کمتر داریم همینطور موج او را می‌برد اگر همه هم مهر را بالا بردند شما روی پای خودت بایست اگر همه هم دروغ گفتند شما راست بگو اگر همه حرام خور شدند شما به فکر لقمــﺔ حلال باش این جو ناپذیری یک ارزش است.

چهل و سه تا رادیو به امام جسارت می‌کرد ذره‌ای در روح امام اثر نکرد

یک میگفت در اندونزی داشتم می‌رفتم وارد یک پاساژی شدم پاساژ هفت هشت طبقه بود  تا وارد شدم دیدم یک خانم اندونزی جلوی ما یک مرتبه نگاه به ساعتش کرد کیف‌اش را باز کرد یک سجاده انداخت و مشغول نماز شد وسط پاساژ. . . من هر چه فکر کردم از خودم سئوال کردم اگه در ایران  یکمرتبه متوجه شدی نمازت دارد قضا می‌شود وسط پاساژ حاضری نماز بخوانی  ؟ گفتم نه من وسط پاساژ نماز نمی‌خوانم من ممکن است بگویم آقا این پشت‌ها چیزی نیست. . . مثل آنهایی که می‌خواهند تریاک بکشند قایم می‌شوند یعنی من شهامت اینکه وسط پاساژ نماز بخوانم را ندارم ماشاءالله این خانم اندونزیایی.

این زیباست که آدم صحنه‌هایی را ببیند که تنهایی قیام می‌کند همه پای فیلم می‌نشینند من بروم کتابخانه همه این حرف را بزنند من نمی‌زنم همه غیبت کردید من غیبت نمی‌کنم همه این غذا را خورند من نمی‌خورم جو ناپذیری یک ارزش است.

5- اعتماد و توکل به خداوند

توکل و اعتماد از چیزهایی که در کربلا جلوه داشت این بود چون امام حسین (علیـــه الســـلام) روز عاشورا فرمود:

(إنی توکلت علی الله ربی و ربکم)

 سیل مشکلات در محاصره اقتصادی آب، در محاصره نظامی هفتاد و دو نفر در محاصره سی هزار نفر، خودش را نباخت توکل کرد. و از ملائکه و طائفه جن و موجودات دیگر درخواست کمک نکرد.

6- قاطعیت:

فرمود: (لا اُجیبهم إلی شیء مما یریدون) من هرگز به خواستــﺔ اینها تن در نمی‌دهم.

اینها می‌خواهند من تسلیم بشوم محال است که تسلیم بشوم حسین تسلیم یزید بشود؟ محال است،

(حتی ألقی الله تعالی و أنا مخضب بدمی) تا این ریشم را با خونم رنگ نکنم جواب نخواهم داد.

 یعنی وقتی اینها می‌خواهند که من سرم بریده بشود و خونم با ریشم قاطی بشود امکان ندارد تسلیم بشوم یعنی سر می‌دهم تن به ذلت نمی‌دهم زیر سم اسب می‌روم زیر بار زور نمی‌روم.

7- شهامت:

حسین جان!

(اشهد انک قد بلغت ان الله)

تا جایی که می‌گوید

(و لم تخش احداً) از احدی نترسیدی.

 موج می‌آید اما من تسلیم موج‌ها نمی‌شوم خودم را به غیر خدا نمی‌فروشم فقط اخلاص اینها گوشه‌هایی از زیبایی کربلا است.

Fill in the blank.