تاریخ ارسال:پ, 1399/01/07 - 01:02 شناسه: 1386

احادیث ائمه(ع) پیرامون امام زمان(عج)

امام جواد(علیه السلام) فرمود: بهترین اعمال شیعیان ما، انتظار ظهورو قیام اوست.

چه احادیثی از ائمه(علیهم السلام) در مورد امام مهدی(عج) نقل شده است؟

 اخبار و روایات فراوانى از پیامبر اسلام و هر یک از امامان(علیهم السلام) درباره تولد، غیبت، ظهورو قیام جهانى و سایر ویژگی هاى حضرت مهدى نقل شده و در واقع سال ها پیش از تولد آن حضرت، خصوصیات و ویژگی هاى او - از قبیل اینکه: او از خاندان پیامبر(صلی الله علیه وآله)، از فرزندان فاطمه(علیها السلام) و از نسل حسین(علیه السلام) است و با قیام جهانى خویش زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد - پیشگویى شده است.

تعداد این روایات به حدى فراوان است که درباره کمتر موضوعى از موضوعات اسلامى این اندازه حدی ثوارد شده است.

با آنکه عصر هر یک از ائمه و یژگی هایى داشته و توجه آن بزرگواران قاعدتاً معطوف به مسائل و موضوعات حادّ روز بوده، امّا در عین حال، موضوع حضرت مهدى - عج الله تعالى فرجه الشریف - همواره مورد نظر آنان بوده و به مناسبت هاى گوناگون بیانات و پیشگویی هاى فراوانى نموده اند که ذیلاً به عنوان نمونه آمارى اجمالى از احادیثى که از ائمه در این زمینه رسیده از نظر خوانندگان محترم مى‏ گذرانیم:

1 - امیر مومنان(علیه السلام) 51 حدیث،

2 - امام حسن(علیه السلام) 5 حدیث،

3 - امام حسین(علیه السلام) 14 حدیث،

4 - امام زین العابدین(علیه السلام) 11 حدیث،

5 - امام باقر(علیه السلام) 63 حدیث،

6 - امام صادق(علیه السلام) 124 حدیث،

7 - امام موسى بن جعفر(علیه السلام) 6 حدیث،

8 - امام رضا(علیه السلام) 19 حدیث،

9 - امام جواد(علیه السلام) 6 حدیث،

10 - امام هادى(علیه السلام) 6 حدیث،

11 - امام حسن عسکرى(علیه السلام) 22 حدیث.(1)

به عنوان نمونه به نقل چند حدیث اکتفا مى‏ کنیم:

الف - امیر مومنان(علیه السلام) مى‏ فرماید: پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) فرمود: عمر جهان به پایان نمى‏ رسد مگر آنکه مردى از نسل حسین امور امّت مرا در دست مى‏ گیرد و دنیا را پر از عدل مى‏ کند همچنانکه پر از ظلم شده است.(2)

از امیر مومنان(علیه السلام) در «نهج البلاغه» سخنان متعددى در این زمینه نقل شده است.(3) از آن جمله مى ‏فرماید: دنیا، همچون شتر چموشى که از دوشیدن شیرش جلوگیرى مى‏ کند (و به سراغ بچه ‏اش مى‏ رود) پس از چموشى، به ما روى مى‏ آورد.(4) خداوند مى ‏فرماید: «ما مى‏ خواهیم به مستضعفان زمین نعمت بخشیم و آنان را پیشوایان و وارثان زمین قرار دهیم».(5)

ب - حسین بن على(علیه السلام) مى‏ فرمود:

اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقى مانده باشد، خداوند آن روز را طولانى مى‏ کند تا آنکه مردى از نسل من قیام مى‏ کند و دنیا را پر از عدل و داد مى‏ کند چنانکه از ظلم و ستم پر شده است. از رسول خداشنیدم چنین مى ‏فرمود.(6)

ج - امام جواد(علیه السلام) به عبد العظیم حسنى فرمود:

قائم ما همان مهدى منتظّر است که در زمان غیبت باید در انتظارش بود و در زمان ظهور باید اطاعتش نمود. او سومین فرزند من خواهد بود. سوگند به آن خدایى که محمد را به پیامبرى برگزید و امامترا ویژه ما خاندان قرار داد، اگر از عمر دنیا جز یک روز باقى نمانده باشد، خداآن روز را طولانى مى‏ گرداند تا مهدى ظاهر شود و زمین را از عدل و داد پر کند چنانکه از ظلم و ستم پر شده است. خداوند متعال کار وى را یک شبه اصلاح مى‏ کند، چنانکه کار موسى کلیم اللهرا در یک شب اصلاح فرمود: او رفت تا براى همسرش آتش بیاورد اما با منصب نبوتو رسالت برگشت.

سپس امام جواد(علیه السلام) فرمود: بهترین اعمال شیعیان ما، انتظار ظهورو قیام اوست.(7)، (8)

 

پی نوشت:

 

(1). امينى، ابراهيم، دادگستر جهان، چاپ چهارم، قم، انتشارات دار الفكر، 1352 ه". ش، ص 74 – 82. اين آمار از روى احاديث منقول در كتاب «منتخب الأَثر» تهيه شده است و اگر تتبع بيشترى صورت گيرد، طبعاً تعداد احاديث بيش از اين خواهد بود.

(2). محمد بن جرير بن رستم طبرى، دلائل الامامه، الطبعه الثالثه، قم، منشورات الرضى، ص 240.

(3). ر.ك به: مهدى فقيه ايمانى، مهدى منتظر در نهج البلاغه، اصفهان، كتابخانه عمومى امام امير المؤمنين على - عليه السلام -.

(4). لتعطفنّ الدنيا علينا عطف الضروس على ولدها (ابن ابى الحديد، شرح نهج البلاغه، قاهره، دار احياء الكتب العربيه، 1960 م، ج 19، ص 29، حكمت 205).

(5). « وَ نُرِ‌يدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْ‌ضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِ‌ثِينَ» (سوره قصص، آیه 6).

(6). صدوق، كمال الدين، مؤسسه النشر الاسلامى (التابعه) لجماعه المدرسين بقم المشرفه، 1405 ه. ق، ج 1، ص 318.

(7). صدوق، كمال الدين، مؤسسه النشر الاسلامى (التابعه) لجماعه المدرسين بقم المشرفه، 1405 ه. ق، ج 1، ص 377؛ مجلسى، بحار الأنوار، تهران، المكتبه الاسلاميه، 1393 ه. ق، ج 51، ص 156.

(8). گردآوري از کتاب: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، موسسه امام صادق(علیه السلام)، قم، 1390ه.ش، ص 692.

منبع:makarem.ir

فاضل ارجمند
سایت منبرها، صرفا درصدد انتقال محتوا می باشد لذا تحقیق و پژوهش در خصوص اسناد و مدارک هر منبر به عهده کاربران گرامی می باشد.